Satrançta Temel Açılışlar

Satranç oyununa başlarken dikkat edilmesi gereken ilk öncelik yapacağınız açılıştır. Açılışınızı belirler ve doğru bir açılış ile oyuna başlarsanız oyunun ilerleyen evrelerinde zorlanma olasılığınız azalmış olur. Bir satranç maçı üç evreye ayılır.

  • Açılış
  • Oyun Ortası
  • Oyun Sonu

Açılış

Öncelikle oyuna sokmanız gereken taşlarınız gerideki taşlarınızdır. Bunlar ise atlar ve fillerdir. Amacınız merkezi ele geçirmek olamalı. Öyleyse taşlarınızı merkeze doğru oynamalısınız. Bütün bunları düşünürken şahınızı korumanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Şahınız her zaman güvende olmalıdır. Bu sebeble genellikle şahınız güvende tutma hamlesi olarak rok atmalısınız.

Şimdi buraya dikkat!!!

Rok hamlesini yaptıktan sonra şahın önünde koruma görevi üstlenen üç piyonunuzu mümkün oldukça hareket ettirmeyin ve şahın önünden ayırmayın.

İlk açılış için önce at veya fil taşlarını öne sürmeniz mecburi bir hamle değildir. Başka bir tavsiye olarak ilk hamle için şahınızın önündeki piyonu iki kare öne sürerek merkezi tutabilir, fil ve atlarınız için hatlar açabilirsiniz. Bu tavsiyeler satranca yeni başlayanlar içindir. Birçok açılış yapmak tabiki mümkündür.

Sahip olduğunuz 32 askerinizden en kıymetli ikinci askeriniz vezirdir. Veziriniz rakibinizin daha düşük değerdeki taşları tarafıdan çokca sıkıştırılabilir. Bu nedenle iyi bir hamle gerekçesi olmadan vezirinizi ilk başlarda oyuna dahil etmeyin.

Kalelerimiz en değerli askerlerimizin başında geliyor. Kalenizi üçüncü yatayda oyuna sokmanız sizin için bir avantaj olmak yerine dezavantaj olacaktır. Çünkü rakibinizin fil ve atları tarafından tehditler sebebiyle uzaklaştırılacaktır. Bu sebeble kaleler genellikle oyuna ilk başlarda değil sonlara doğru dahil olmaktadır.

Açılışlarınızda çok avantajlı bir durum olmadıkça aynı taş ile iki kez oynamayın, öncelikle diğer taşlarınızı merkeze sürün. Diğer taşlarınızın önünü kesecek şekilde taşlarınızı oyuna sürmeyin.

Bu kurallar mücadelenizi geliştirecek ve eğlenceli bir maç yapmanıza faydalı olacaktır. Tabi ki önemli hamleler için farklı varyantlar denenebilir. Lakin ilk olarak temel kuralları öğrenmek sonraki varyantları düşünmenize ve geliştirmenize katkı sağlayacaktır.

Şimdi klasik açılışlardan bazılarına bir bakalım;

Sicilya Savunması

Sicilya savunması siyah taşlarla oynayan ve agrasif oynamayı seven oyunlar tarafından çokca tercih edilen bir açılıştır. Beyaz taşlarla oynayan oyuncu genel olarak 2.Af3 ve 3.d4 hamlelerini oynayarak merkezi tutmayı tercih eder. Lakin bu durum siyah oyuncunun fili ile merkezdeki bir taşı değiştimesini sağlar.

İtalyan Savunması

Bu açılış 1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fc4 hamleleri ile başlamaktadır. Bu hamlelern amacı piyon ve at ile merkezi kontrol etmek ve birazdan oyuna süreceği fili tehlikeli bir kareye yerleştirmektir. Bu hamleleri yapmış olamınız şahınızı güvenceye almak için rok yapmanız için size fırsat sunar.

Fransız Savunması

Bu savunma bütün satranç oyuncularının bilmesi gereken bir savunmadır. e5 oynadıktan sonra hem beyazların hem siyahların piyon zinciri oluşacaktır. Bu savunmanın siyahlar için dezavantajı ise siyah taşların c8 filini oyuna dahil edip güçlendirmesi epeyce zordur.

Slav Savunması

Bu açılış oldukça sağlam olarak bilinen bir açılıştır. Sizde bu açılış ile d5 erinizi güvenceye alabilirsiniz. Bir diğer avantajı ise siyahlar ne kadar oyuna dahil olsada, çok daha az alana sahip olacaklardır.

Ruy Lopez

Ruy lopez açılışı adını ispanyol bir piskopostan almıştır. Bilenen en eski açılışlardandır. Bu açılış e5 erini koruyan atı hedef alarak başlar. Bu sayede siyah taşlar üzerinde merkezde sürekli bir baskı kurulur.

Yapılabilecek bir çok açılış olsada en değerli açılışlar;

  • Şahınızı koruyan
  • Merkezi tutan
  • Taşlarınızı geliştirmenize fayda sağlayan açılışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat