İyi Bir Antrenör Nasıl Olmalı?

Antrenör kelimesi Fransızca kökenli olan “entraîneur” kelimesinden gelmektedir. Antrenör başarılı olmak için beslenme, fiziksel ve zihinsel gelişim, tekniksel, taktiksel, oyun kuralları ve motivasyon olarak sporcuları yönlendiren kişidir. İyi bir antrenör mutlaka ilgili spor dalında kendini geliştirmeli ve yenilikleri takip etmelidir. Kendi ahlak düzeyini geliştirmeli ve sporcularına uygulayıcı şekilde örnek olmalı ve yol gösterici olmalıdır. Sahip olduğu teknik bilgileri sporcularına aktarmak konusunda kabileyetli olmalıdır.

Antrenörün kişilik özellikleri sporcuların ve takımın başarılı olmasında çok büyük bir etkisi vardır. Mesleki olarak kendini yetiştirmiş ve yeterliliğe sahip bir antrenör sporucularının antremanlarını başarı ile kontrol eder ve musabakaya hazır hale getirir.

İyi bir antrenörün kişisel özelelliklerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Spor Bilgisi

Sporcular antrenörünün bilgisine güvenmek ister, bu sebeble ilgili alanda antrenörün bilgili olması ve yeniliklere açık olması gerekir. Bu bilgiler teknik, kurallar, taktiksel olmakla beraber aynı zamanda sporcu beslenmesi ve psikolojisi konularında da bilgi sahibi olmalıdır.

Yetenek Tespiti

İyi bir antrenör sporcularını birçok yönden takip etmeli, süzgeçten geçirmeli ve yetek düzeylerini doğru tespit etmeli. Bu şekilde hangi sporcu ile hangi eksikler üzerine çalışabileceğini belirler ve daha hızlı yol alınır.

İlgi

İyi bir antrenör sporcuları arasında ayrım yapmadan herbirinin başarısı için gerekli ilgiyi göstermelidir. Vermiş olduğu eğitimi ve sporcuların gelişimini takip etmelidir.

Örnek Olma

Sporcular antrenörlerini hem teknik hem sosyal açıdan takip eder ve kendilerine örnek alırlar. Bu nedenle iyi bir antrenör mesleğinde olduğu kadar sosyal hayatında da kendini geliştirmeli ve sporcularına iyi örnek olmalıdır.

Meraklılık

İyi bir antrenör alanında gerçekleşen gelişmelere karşı meraklı olmalıdır. Yaratıcı olmalı ve farklı fikirlere karşı duyarlı olmalıdır.

Çalışkanlık

İyi bir antrenör öncelikle yıl içerisinde yapıması amaçlanan çalışmaların ve müsabakaların orgaizasyon ve takvimini planılı bir şekilde ve doğru hazırlamalıdır. Ayrıca spoculardan gelen istek ve ihtiyaçlara cevap verebilecek donanıma sahip olmak için disilipinli ve kararlı olarak çalışmalarını sürdürmelidir.

Antenörler kişilik olarak bazı özelliklere sahiptir. Bunlardan bazılarına değinelim;

1-Fazla disiplinli

Fazla disiplinli olan antrenörler genellikle tecrübesiz antreörlerdir. Bu antrenörler için önemli olan yönetmektir bu sebeble sporculara ve çevreye fazla güvenmezler. Kendi kontrollerinde olmayan durumlarda fazla kaygı yaşarlar. Tamamen başarıya odaklanır ve başarısızlığa tahammül edemezler.

2-Yumuşak Tavırlı

Bu kişiliğe sahip antrenörler spocuları ile saygı ve sevgi çerçevesinde iletişim kuran ve çevresi tarafından sempatik ve cana yakın görülen antrenörlerdir. Sporcuları ile sağıklı iletişim kurar, başarı ve kaybetmeyi birlikte paylaşırlar. Bu sebeble sporcuları kendis ile rahat olarak iletişim kurabilirler.

3-Otoriter

Otoriter antrenörler kararlar kendileri verir ve bu kararları sorgulatmazlar. Sporcular ile antrenör arasında yoğun bir iletişim olmaz. Kural koyulmuştur ve kurallara uyulması gerekmektedir. Bu tip antrenörlerden genellikle sporcular çekinir hatta korkarlar. Bu durum ise antrenörde bir motivasyon artışına sebeb olur. Fakat bu durum aynı zamanda sporcuların motivasyon düşüklüğüne sebeb olur.

4- Liberalist

Böyle bir antrenörün takımında tamamen serbestlik vardır. Takım kararları kendisi belirler ve antrenör takımdan bir sporcuymuş gibi bir konum sergiler. Bu yöntem sıklıkla uygulanan bir yöntem değildir. Beklenmedik durumlarda takım içinde kaos kaçınılmazdır.

5- Gergin

Tip olarak otoriter antrenörler gibidirler fakat bariz farklar vardır. Sporcudan daha endişeli ve huzursuz olurlar. Bu sebeble güven veremezler.

6- Gayretli

Bu kişiliğe sahip antrenörler ağır başlı ve çalışkanlardır. Sürekli anları ile ilgili gelişmeleri takip eder ve takımlarını geliştirmeye çalışırlar.

Sonuç olarak başarı için, disiplin, güven, sevgi, çaba ve iyi bir takım olmak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat